Древните хора са свързвали слънцето със златото, а среброто – с луната. Двете небесни тела управлявали живота им и вдъхновили първите богове, които  човечеството започнало да почита. Предците ни са оставили стотици хиляди артефакти от злато и сребро – украшения, религиозни и битови предмети. Но дали знаем всичко за начина, по който са се възползвали от качествата на тези благородни метали?

По научна дефиниция среброто (химичен знак Ag) е химичен елемент, преходен метал, с пореден номер 47 в периодичната система на елементите. Отличава се с бял цвят и красив метален блясък, което го прави и част от групата на благородните метали. Любопитен факт е, че заради високата си електропроводимост, то се използва не само в бижутерията, но и в електрониката.

Дори древните медици са знаели, че среброто притежава дезинфекциращи и антисептични свойства. Днес това се обяснява от науката – сребърните частици блокират инфекциозните процеси и подпомагат естествената защита на нашия организъм.

Освен заради високата си цена и ненадминатата си красота, драгоценният метал бил свързан с боговете и здравето. Траките използвали среброто за изработка на съдове за хранене и съхранение на течности. Доказателство за това са няколкото големи сребърни съкровища, открити от българските археолози. Най-известното от тях е Рогозенското съкровище, открито през 1986 г. То е и най-голямото, открито в България.

Съд от Рóгозенското съкровище, изложено в РИМ Враца

 

Древна тракийска легенда разказва за сребърно находище в подножието на Рила, в земите на тракийското племе беси. През него течала вода, която стигала чак до полите на планината и бликала в естествен извор. Траките скоро открили, че водата от този извор има пречистващи и освежаващи свойства. 

Днес на това място се издига фабрика, построена по най-модерните европейски и световни стандарти. Тук се бутилира “Бялата вода” – легендарната вода от тракийските предания.

Среброто и историята

Тракийци, елини, римляни – всички те познават среброто и неговите достойнства. Среброто се споменава дори в египетските и друидските писания. Твърди се, че дори китайският императорски двор се хранел със сребърни пръчици.

Среброто играе голяма роля и в опитите за поддържане на хигиена по време на чумата в Европа. За да се предпазят, по-заможните семейства се хранели само от сребърни посуди и давали превантивно на децата си да смучат сребърни лъжици.  Целта била частиците, които се отделят от материала, да убият всички бактерии, влизащи в тялото им чрез устната кухина.

По време на Първата световна война пък лекарите използвали сребърни пластини в борбата с инфекциите на раните на войниците. През 1970 г., д-р Карл Мойер, председател на хирургическия отдел към Вашингтонския университет, започва да търси по-ефективни методи за борба с жертвите на изгаряния. След дълги проучвания с екипа му установили, че среброто предотвратява почти напълно инфекциите, получени вследствие на изгарянията. Това води до популяризирането му като антисептичен лек и днес сребърният сулфадиазин се използва за външна употреба в над 70% от центровете по изгаряне в Америка.

Какво ни носят сребърните йони в White Water? 

Според дългогодишни проучвания среброто действа върху ензима, който използват патогенните микроорганизми, и по този начин спира тяхното размножаване. Така се стига до „задушаване“ на микроорганизмите. Твърди се, че сребърната вода унищожава стотици болестотворни бактерии, вируси и микроорганизми, множество инфекции, възпаления, помага при изгаряния и следоперативно възстановяване. За разлика от повечето лекарства обаче сребърната вода не потиска, а подкрепя имунната система.

White Water – Бялата вода е подходяща за ежедневна употреба както от възрастни, така и от деца. Постарали сме се да улесним възможно най-много достъпа ви до “Бялата вода”. Продуктите ни можете да откриете в удобни и рециклируеми опаковки в търговската мрежа и избрани заведения, а чрез сайта ни можете да поръчате вода за своя дом, офис или събитие.

Ако искате да получите още информация за свойствата и полезните качества на White Water – Бялата вода, ни последвайте в социалните мрежи.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *